Pensjonat w Borach Tucholskich

Przystanek Tleń

Ciekawe miejsca

Bory Tucholskie kryją w sobie mnóstwo tajemniczych miejsc. Jest to idealny region dla małych i tych nieco starszych odkrywców.

Ciekawe miejsca

  • Trasa turystyczna Stara Rzeka - Tleń, prowadzi wzdłuż rzeki, a później początku Zalewu Żurskiego. Na przestrzeni ponad kilometra, koło leśniczówki Czarna Woda, skupisko pomnikowych drzew.

  • Zgorzały Most - osada o osobliwej nazwie Zgorzały Most powstała przed 1772 rokiem. Należała do folwarku w Wierzchach, stanowiącego własność królewską. Osada przepięknie położona pośród lasów i wzniesień nad rzeką Ryszką, w pbliżu wsi Jakubowo, na południowy zachód od Tlenia. Na przełomie XIX i XX wieku wybudowano młyn wodny i tartak, wykorzystując przepływającą rzekę. Całość ukłądu wodno-terenowego tworzy wyjątkowo ciekawą przestrzeń o wysokich walorach krajobrazu kulturowego.
  • Stara Rzeka - jedną z najpiękniejszych wsi Borów Tucholskich jest położona 8 km na północny-zachód od Osia wieś Stara Rzeka. Powstanie wsi datowane jest na połowę XVIII wieku. W czasach pruskich rozwinęłą się jako osada bartników i pracowników leśnych. Stąd tez spławiano drewno do tartaków. W latach powojennych planowano tutaj wybudowanie kolejnej po Gródku i Żurze hydroelektrowni. Stara Rzeka zachowała niepowtarzalny charakter. Rozproszona zabudowa wzdłuż malowniczej doliny Wdy urzeka harmonią. Obecnie wieś nabiera charakteru miejscowości letniskowej.
  • Bunkier - w pobliżu jeziora Trzebucz Mały, nieopodal leśniczówki Mała Huta, znajdują się pozostałości po byłym umocnionym obozie oddziału partyzanckiego AK - "Świerki". Formacją tą dowodził porucznik Alojzy Bruski pseudonim Grab, zamordowany przez UB. Oddział ten ten wsławił się wieloma potyczkami z okupantem niemieckim mi.in. w ataku na Czersk Świecki i bitwie pod Błędnem.
  • Grzybek - niewielka osada na półwyspie otoczonym wodami Zalewu Żurskiego, z plażą i pomnikowymi drzewami.

  • Elektrownia Żur - o mocy 8 MW, uruchomiona w 1930 roku w związku z budową gdyńskiego portu morskiego, który zaopatrywała w energię.

  • Zalew Żur - w 1929 roku w wyniku powstania Elektrowni Wodnej w Żurze utworzony został na Wdzie zbiornik zaporowy o powierzchni 440 ha z bogato rozwiniętą linia brzegową długości aż 34 kilometrów. Szczególną cechą zalewu są liczne półwyspy, wyspy i zatoki. Brzegi zbiornika porastają starodrzewia z licznymi pomnikowymi dębami i lipami. W stromych skarpach o charakterze klifowym można spotkać licznie występujące zimorodki. Zalew jest ostoją bobrów, wydr i ptactwa wodnego. Bogaty świat ichtiofauny reprezentowany jest między innymi przez takie gatunki jak szczupak, sandacz, lin, okoń i płoć. Występuje tu również będąca pod ochroną różanka - wskaźnik czystych wód.
  • Aleja Zakonników (Mnichów) - położona jest w pobliżu wsi Łążek przy drodze biegnącej prawą stroną cmentarza katolickiego w stronę Jeziora Piaseczno. Dwieście jałowców pospolitych tworzy urokliwy szpaler po obu stronach drogi gruntowej. O zmroku widok posępnych kolumn przypomina podążających na nieszpory zakonników. Skupisko tych okazałych krzewów stanowi pomnik przyrody.
  • Kamienne Kręgi w Odrach - rezerwat archeologiczno - przyrodniczy, na terenie którego znajduje się 10 kamiennych kręgów o średnicy od 15 do 33 m i 30 kurhanów o średnicy do 12 m. Prawdopodobnie jest to cmentarzysko skandynawskich gotów z I-II w n.e. Według radiestetów miejsce szczególnej mocy.

  • Diabelski Kamień - głaz narzutowy, jeden z największych na Pomorzu, przyniesiony przez lądolód zlodowacenia bałtyckiego. Obwód kamienia to 24,5 m, długość 8,8 m, szerokość 8,5 m, wysokość nad powierzchnię terenu 3,5 m. Wg szacunków może ważyć nawet 80 ton.

  • Kamień Napoleoński - pomnik przyrody w lesie między Spławiem a Werami, dość trudny do odszukania bo prawie całkowicie zagłębiony w ziemi. Na kamieniu wyryte są dwa krzyże maltańskie oraz korona. Nazwa kamienia nawiązuje do legendarnego przejazdu przez te tereny Napoleona podczas wojny z Rosją.

  • Akwedukt wodny w Fojutowie - unikalny zabytek architektury hydrotechnicznej. Skrzyżowanie Czerskiej Strugi (płynie dołem) z Wielkim Kanałem Brdy (płynie górą). Akwedukt ma 75 m długości i został wzniesiony w latach 1845-49 w celu nawadniania łąk.

  • Czyściewnica - torfowisko źródliskowe Czyściewnica jest unikalnym i najrzadziej spotykanym rodzajem torfowisk. Woda wypływająca ze zboczy zalewa obszar o nieprzepuszczalnym podłożu. Proces torfotwórczy wspomagany jest przez najdłuższą w Borach Tucholskich tamę bobrową o długości około 50 metrów. Czyściewnica położona jest przy czarnym szlaku turystycznym, między starą rzeką a jeziorem Piaseczno.

Zarezerwuj swój nocleg w Borach Tucholskich w Przystanku Tleń

Przyjazd
10
gru2024
Wyjazd
11
gru2024
1