Pensjonat w Borach Tucholskich

Przystanek Tleń

Spływy kajakowe

Przez nasz teren przepływa niezwykle malownicza rzeka Wda.
Rzeka ma długość 198km.

Obok Brdy jest jedną z najdłuższych rzek w Borach Tucholskich. Niegdyś była nazywana Czarną Wodą z powodu swej ciemnobrunatnej barwy. Wda wypływa z Jeziora Krążno, przepływa przez jeziora Równiny Charzykowskiej, lasy Borów Tucholskich i uchodzi do Wisły w Świeciu.

Szlak Wdy ma zróżnicowany charakter, w naszej okolicy jest określany mianem łatwego. Dzięki dosyć szybkiemu nurtowi wiosłowanie sprawia wiele przyjemności. Wda jest rzeką nizinną, jednak ze względu na swą zmienność (od górskiego potoku do szerokiej, leniwie płynącej rzeki), malownicze zakola, często wysokie a miejscami urwiste zalesione brzegi oraz piękne przełomy, stanowi ciekawy szlak kajakowy.

Kilkaset metrów od naszego pensjonatu Wda tworzy rozlewisko zwane Zalewem Żurskim, które powstało w wyniku budowy elektrowni wodnej w Żurze.

Spływy jednodniowe:

  • Stara Rzeka - Tleń  ok 3h
  • Błędno - Tleń  ok 5 – 6h
  • Łuby - Tleń  ok 9 – 10h

Od wielu lat współpracujemy z firmą Patex, która organizuje spływy dla naszych Gości.

P.H.U. PATEX
http://www.patextlen.pl/

Tel. 531-412-444  lub 530-950-123

Szlak kajakowy Wdy o charakterze krajobrazowo - przyrodniczym.

Długość: 195km, na terenie Wdeckiego parku Krajobrazowego ok. 38 km.
Trasa: jezioro Wieckie - Lipusz - Wdzydze - Czarna Woda - Błędno - Tleń - Żur - Gródek - Leosia - Kozłowo - Świecie

Wda to jedna z najdłuższych rzek polskich pojezierzy, bardzo piękny i ciekawy szlak kajakowy. Jej nazwa "Wda" wymieniona została w dokumencie z 1239 roku, często Bda, pochodzi byc może od "biegać" (szybki nurt). Czarna Woda (inna nazwa rzeki - 1797 rok) ma związek z ciemną wodą (cieniste lasy, ciemne podłoże). Wda wypływa z jeziora Krążno na Kaszubach (szlak kajakowy zaczyna się na Jeziorze Wieckim) i po 198 kilometrach uchodzi do Wisły niedaleko zamku krzyżackiego w Świeciu. W północnej części Wda tworzy liczne zakola, w południowej - na skutek działalności ludzkiej, jej bieg jest bardziej wyrównany. Na całym odcinku parkowym rzeka płynie w głęboko wyciętej dolinie (nawet ponad 20 metrów). Szerokość Wdy wynosi przeważnie 1-15 metrów, a głębokość 1-2 metry. Od Tlenia do Żura i poniżej Żura do Gródka powstały dwa piękne zbiorniki: Żurski o charakterze jeziora z kilkoma długimi zatokami, oraz Gródecki, przypominający jezioro rynnowe lub rzekę.

Warto zobaczyć:

  • Stara Rzeka - wieś nad pięknym odcinkiem Wdy z wieloma zakolami: cmentarz ewangelicki leśna kapliczka św. Huberta, ślady trąby powietrznej z lipca 2012 roku.
  • Tleń - wieś nad Zalewem Żurskim: obiekty w rejestrze konserwatora zabytków, budynek poczty z końca XVIII wieku, zabudowania stacji kolejowej, nagrobny pomnik ewangelicki, Park Rzeźb.
  • Grzybek - kilka pomnikowych drzew, niewielka plaża z pomostem.
  • Żur - zespół obiektów elektrowni wodnej.
  • Gródek - zapora elektrowni wodnej.
Zarezerwuj swój pobyt w Przystanku Tleń
Przyjazd
19
cze2024
Wyjazd
20
cze2024
1