Facebook

Zostaw telefon kontaktowy, oddzwonimy!

zamknij

Zapisz się do newslettera

zamknij
30.07.2019, 13:00

O polskich chmielach

Choć chmiel od bardzo dawna wykorzystywany jest przy produkcji piwa, wciąż jest zagadką, kto wprowadził go do codziennego stosowania. Jedna z hipotez zakłada, że w czasach średniowiecznych zrobili to Słowianie, stopniowo wypierając użycie innych ziół. Wydaje się to prawdopodobne – jedną z najstarszych polskich pieśni, jest pochodząca sprzed X wieku "O chmielu, chmielu".

Bez względu na to, czy to my odpowiadamy za ukształtowanie się światowego piwowarstwa, jedno jest pewne – nasze odmiany chmielu to coś, czym możemy się pochwalić. Rodzimy chmiel przez lata kojarzony był głównie z goryczką. Jednak dzięki skutecznym próbom odzyskania zapomnianych odmian oraz eksperymentom w tworzeniu nowych, udało się przywrócić do łask także warianty aromatyczne.

Niemała w tym zasługa Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach oraz największego producenta chmielu w Polsce – PolishHops. Obecna dziś na rynku szeroka oferta różnorakich wariantów obejmuje aromaty od ziołowych, przez cytrusowe, po żywiczne.

Zobaczcie, jakie odmiany z Polski są najpopularniejsze i najciekawsze.

Oczywiście, wymienieni wyżej bohaterowie, to zaledwie ułamek bogatej i wciąż zaskakującej drużyny polskich chmieli. W ekipie znajdziemy jeszcze takie pozycje, jak intensywnie goryczkowy Magnat, czy słodki, owocowy Puławski.

Jak sprawdzają się Oktawia, Zula i Izabela, możecie przekonać się próbując naszego Polish Ale. Piwo w całości warzone na polskim chmielu, uwodzi wyrazistym i bogatym aromatem żywicy, białych i żółtych, soczystych owoców, lekką, przyjemną goryczką oraz cytrusowym smakiem. Świeży i rześki charakter produkcji znakomicie pasuje do gorącej słonecznej pogody ostatnich dni.

Często mówi się "cudze chwalicie, swego nie znacie". Wierzymy, że nasz artykuł przybliżył Wam wspaniały świat polskiego chmielu. I jesteśmy pewni, że gdy tylko sięgnięcie po piwo z ich dodatkiem, pokochacie ja na dobre. Jeśli już należycie do licznego grona fanów rodzimych odmian, wiecie, że były warte poznania.

powrót
projektowanie stron www