Facebook

Zostaw telefon kontaktowy, oddzwonimy!

zamknij

Zapisz się do newslettera

zamknij
18.09.2019, 20:55

Rzeki w Borach Tucholskich

Bory Tucholskie to nie tylko jeden z największych w Polsce kompleksów leśnych. To także region niezwykle atrakcyjny dla wędkarzy i miłośników spływów kajakowych. Urozmaicony charakter spławnych rzek przepływających przez Bory Tucholskie daje wybór zarówno początkującym, jak i doświadczonym fanom rozrywek na wodzie.

Od kilku lat wiele osób coraz częściej odwiedza to magiczne miejsce.

Miejsce jakich coraz mniej w naszym kraju. Ciche, położone wśród jezior, rzek, u wrót Borów Tucholskich. Tu każdy znajdzie coś dla siebie: kajaki, rowery wodne, łódki i wszystko co pływa. Dla wędkarzy istny raj a dla miłośników pieszych wędrówek niezliczone ścieżki po terenach bardzo malowniczych i bogatych w zwierzynę, jagody oraz grzyby.

 

Wybierając się w Bory i chcąc spróbować turystyki wodnej można spróbować swoich sił na rzece Wda - płynącej przez malownicze Bory Tucholskie. Jest kilka długości spływów kajakowych – w zależności od naszych wodnych umiejętności wybieramy najbardziej odpowiednią dla nas trasę. Po drodze w Starej Rzece warto zatrzymać się na świeżo złowionego i smażonego pstrąga. Nurt rzeki jest tak przyjemny, że niemalże nie potrzeba wiosłować, a widoki towarzyszące po drodze pozostają w pamięci na długo :)

Co się dzieje, gdy spotykają się dwie drogi? Budujemy skrzyżowanie. Ale co się wydarzy, gdy spotka się rzeka z kanałem? Obydwa cieki wodne mają swój kierunek, przepływa nimi określona ilość wody… Gdyby się spotkały, trudno byłoby z całą pewnością stwierdzić, co by się wydarzyło podczas wielkiej ulewy. Możliwa byłaby wówczas ogromna powódź.

Aby uniknąć takich dylematów, budowniczowie kanału Brdy, mającego za zadanie nawodnienie kompleksu łąk na południe od Czerska, połączyli kanał z niewielką rzeczką. Górą płynie Wielki Kanał Brdy, a dziewięć metrów niżej - rzeka Czerska Struga. To niezwykłe zjawisko, nazywane też "skrzyżowaniem" cieków wodnych można podziwiać w północnej części Borów Tucholskich - na akwedukcie w Fojutowie.

powrót
projektowanie stron www