Facebook

Zostaw telefon kontaktowy, oddzwonimy!

zamknij

Zapisz się do newslettera

zamknij

Wdecki Park

Wdecki Park Krajobrazowy bramą Borów Tucholskich.

Wschodnia część Borów Tucholskich, a zwłaszcza tereny w środkowym biegu rzeki Wdy od dawna urzekały pięknem lasów, czystymi wodami oraz dużą różnorodnością świata roślinnego i zwierzęcego. Monotonne z pozoru bory sosnowe kryją wiele zaskakujących niespodzianek ze świata przyrody. Zachowane dobra regionalnej kultury oraz niepowtarzalny klimat i urok tutejszych krajobrazów legły u podstaw utworzenia 16 lutego 1993 roku Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

 

Obszar parku zajmuje 23 789 ha z czego 4 609 ha to otuliny. Park leży na terenie siedmiu gmin - Osie, Lniano, Śliwice, Drzycim, Warlubie, Jeżewo i Cekcyn. Obecna rzeźba terenu, na którą składają się równiny sandrowe, płaskie i faliste, wysoczyzny morenowe, dna dolin rzecznych i obniżenia rynien glacjalnych, zostały ukształtowane podczas zlodowacenia bałtyckiego.

Klimat Parku ma charakter uiarkowany ze stosunkowo małymi amplitudami temperatur. Spowodowane jest to położeniem wewnątrz dużego kompleksu leśnego, który łagodzi zjawiska meteorologiczne. Nazwa pochodzi od rzeki Wdy. Park położony jest na terenie jej środkowego biegu, gdzie Czarna Woda jest najpiękniejsza i jednocześnie - zaraz po Brdzie, największą rzeką Borów Tucholskich. Bystry nurt i często kamieniste podłoże nadają jej charakter rzeki górskiej. Ponadto liczne zwężenia i meandry sprawiają, że jest nadzwyczaj malownicza.

Ale to nie jedyne bogactwo Parku. Znajdziemy tu rzadkie gatunki roślin i zwierząt, stad nie dziwi fakt ustanowienia wewnątrz 5 rezerwatów i ponad 50 pomników przyrody.

 

projektowanie stron www