Facebook

Zostaw telefon kontaktowy, oddzwonimy!

zamknij

Zapisz się do newslettera

zamknij

Szlak Wdy

Szlak kajakowy Wdy o charakterze krajobrazowo - przyrodniczym.

 

Długość: 195km, na terenie Wdeckiego parku Krajobrazowego ok. 38 km.

Trasa: jezioro Wieckie - Lipusz - Wdzydze - Czarna Woda - Błędno - Tleń - Żur - Gródek - Leosia - Kozłowo - Świecie

 

Wda to jedna z najdłuższych rzek polskich pojezierzy, bardzo piękny i ciekawy szlak kajakowy. Jej nazwa "Wda" wymieniona została w dokumencie z 1239 roku, często Bda, pochodzi byc może od "biegać" (szybki nurt). Czarna Woda (inna nazwa rzeki - 1797 rok) ma związek z ciemną wodą (cieniste lasy, ciemne podłoże). Wda wypływa z jeziora Krążno na Kaszubach (szlak kajakowy zaczyna się na Jeziorze Wieckim) i po 198 kilometrach uchodzi do Wisły niedaleko zamku krzyżackiego w Świeciu. W północnej części Wda tworzy liczne zakola, w południowej - na skutek działalności ludzkiej, jej bieg jest bardziej wyrównany. Na całym odcinku parkowym rzeka płynie w głęboko wyciętej dolinie (nawet ponad 20 metrów). Szerokość Wdy wynosi przeważnie 1-15 metrów, a głębokość 1-2 metry. Od Tlenia do Żura i poniżej Żura do Gródka powstały dwa piękne zbiorniki: Żurski o charakterze jeziora z kilkoma długimi zatokami, oraz Gródecki, przypominający jezioro rynnowe lub rzekę.

 

Warto zobaczyć:

Stara Rzeka - wieś nad pięknym odcinkiem Wdy z wieloma zakolami: cmentarz ewangelicki leśna kapliczka św. Huberta, ślady trąby powietrznej z lipca 2012 roku.

Tleń - wieś nad Zalewem Żurskim: obiekty w rejestrze konserwatora zabytków, budynek poczty z końca XVIII wieku, zabudowania stacji kolejowej, nagrobny pomnik ewangelicki, Park Rzeźb.

Grzybek - kilka pomnikowych drzew, niewielka plaża z pomostem.

Żur - zespół obiektów elektrowni wodnej.

Gródek - zapora elektrowni wodnej.

 

projektowanie stron www